Zimowe wyzwanie Valerjana Romanovskiego w LAPONII!

Valerjan Romanovski to nie tylko naukowiec, ale również surwiwalista badający granice swojego organizmu i potencjał ludzkiego ciała. Nad swoim ciałem pracuje od 20 lat, mając na koncie kilka rekordów Guinnessa (w dyscyplinach wytrzymałościowych) oraz około 10 innych rekordów, z których część wiąże się z zimnem.

Tej zimy czeka na niego kolejne niesamowite wyzwanie, w jednym z ostatnich i największych dziewiczych obszarów w Europie. Z nieskalaną od wieków przyrodą i minimalną ingerencją człowieka w krajobraz naturalny, Valerjan będzie realizował swój kolejny projekt związany z zimnem. Tym razem uda się do północnej Finlandii, a dokładniej do Laponii. Jeżeli dopisze mu szczęście może uda mu się nawet zapolować na najbardziej spektakularny spektakl- zorzę polarną. A wszystko rozpocznie się już za kilka tygodni!

Oswajamy Zywioly team with Valerjan on the left 800x537 1

W podróż do tego magicznego zakątka świata zabierze ze sobą balię wykonaną z tradycyjnego drewna termowanego, która posłuży mu do treningów. Valerjan, również jako naukowiec, doktorant  i ekspert z dziedziny technologii drewna, podczas swojej podróży będzie badał wpływ niskich temperatur na zabraną przez niego balię oraz wytrzymałość termowanego drewna na niskie temperatury. Jego badania staną się dla nas cenną informacją na temat stosowanego przez nas materiału.

Podczas realizowanego projektu zamieszkam samotnie przy zamarzniętym jeziorze lub rzece przez okres około 60 dni. Będę spożywał zamarznięte produkty, spał pod gołym niebem,  morsował oraz poddawał organizm zmiennym temperaturom. Nie będę korzystał z pomocy zewnętrznej.
Projekt będzie miał na celu przygotowanie mnie do rekordu Guinnessa w morsowaniu. Przed wyjazdem do Finlandii oraz po powrocie, zostanie wykonane badanie krwi w celu określenia zmian w organizmie. Badania zostaną wykonane na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.
AdobeStock 191786784 scaled 800x600 1

Bycie surwiwalistą może wydawać się dość samotne…

Nie jeśli są  ludzie, którzy wspierają to co robisz i chcą być częścią realizowanych projektów. Zapraszam serdecznie wszystkie osoby, które będą miały ochotę spędzić ze mną trochę czasu, wspólnie pomorsować lub nawet spędzić noc pod gwiazdami. Zatem towarzystwo innych osób będzie przeze mnie bardzo mile widziane!

Dlaczego lubisz przekraczać granice swojego ciała?

Należę do zespołu „Oswajamy Żywioły”, który analizuje potencjał ludzkiego organizmu. Uważamy, że nie doceniamy możliwości własnego  ciała. Dzięki naszemu naukowemu podejściu do zagadnienia, uświadamiamy innym  jak można korzystać bezpiecznie z zimna, a przy tym czerpać z tego korzyści dla naszego zdrowia.  Staram się dokładnie słuchać własnego organizmu i reagować na każdy sygnał. Ludzki organizm ma ogromny potencjał. Ciągle stawiam przed sobą nowe wyzwania  i sukcesywnie realizuję nowe cele.

Czy tylko sprawność fizyczna ma tutaj znaczenie?

Absolutnie nie tylko! Sprawność nie tylko fizyczna ale również odporność psychiczna. Spokojny umysł jest w stanie dużo lepiej kontrolować  reakcje różnych czynników na nasze ciało. Wysportowane, przygotowane ciało i spokojny umysł razem mogą przetrwać o wiele więcej.
valerjan romanovski 1 800x534 1

Dlaczego balia z ciepłą wodą pomaga Ci w treningach?

Poprzez korzystania z balii z podgrzewaną wodą wymuszam na organizmie zupełnie inny stan. Cykliczne wejścia do ciepłej wody oraz różnica temperatur z jaką mamy do czynienia, zmuszają organizm do innego zachowania i reakcj. Balia nadaje się do tego idealnie, ponieważ jesteśmy w stanie bardzo dokładnie wyznaczyć pożądaną temperaturę i ją kontrolować. Podczas moich projektów dokładna kontrola temperatury ma bardzo ważne znaczenie. Dzięki treningom w baliach Vingberg jestem lepiej przygotowany do wyzwań jakie podejmuję, do przebywania w  ekstremalnie niskich temperaturach, wyjaśnia Valerjan.
Valerjan Romanovski 2 800x413 1

Zdobytą wiedzą z projektów oraz rekordów Valerjan dzieli się ze społeczeństwem, prowadzi szkolenia na temat wychładzania organizmu oraz pokazuje  jak w zdrowy sposób można korzystać z zimna i czerpać z niego korzyści. Vingberg również wspiera ludzi z pasją, a szczególnie tych, którzy potrafią inspirować i motywować do aktywnego trybu życia. Wspieramy Valerjana podczas nowego projektu w Laponii i będziemy jak zawsze mocno mu kibicować!

Napisz do nas

Napisz do nas