Valerjan Romanovski Team – Rekord Guinnessa w morsowaniu przez 12 h

Skrajnie niskie temperatury to dla niego chleb powszedni. Valerjan Romanovski wraz ze swoją ekipą pokonują kolejne bariery, które dla przeciętnego człowieka są trudne nawet do wyobrażenia.

Próba ustanowienia Rekordu Guinnessa w morsowaniu zespołowym przez 12 godzin to kontynuacja akcji „Oswajamy żywioły”, w ramach której testowane są zachowania człowieka i sprzętu w warunkach długotrwałej ekspozycji na skrajnie niskie temperatury otoczenia.

W sobotę 26 października na PGE Narodowym wyzwanie podejmie 5-osobowy team morsów: Valerjan Romanovski, Piotr Marczewski, Łukasz Suchecki, Mateusz Zegadło i Mariusz Jaworski.

Próba ustanowienia rekordu przeprowadzana będzie w balii z wodą o temperaturze 1-3 stopni Celsjusza. Każdy z uczestników w ciągu 12 godzin wejdzie do niej 12 razy – za każdym razem na czas 12 minut – oznacza to, że łącznie spędzi zanurzony w lodowatej wodzie 2,5 godziny.

Valerjan Romanovski

Urodził się i wychował na Wileńszczyźnie, od 25 lat mieszka w Polsce. Propagator zdrowego trybu życia i zrównoważonego treningu sportowego. Valerjan choć sam nie lubi, kiedy jego wyczyny nazywane są „ekstremalnymi”, to lista jego dokonań z pewnością robi wrażenie. Na swoim koncie posiada wiele ustanowionych rekordów Guinnessa, wliczając w to 48-godzinną jazdę na rowerze na Syberii przy temperaturach spadających do -40 stopni Celsjusza.

Choć nie jest zawodowym kolarzem, to co roku przygotowuje się do długodystansowych wyzwań, którym towarzyszą skrajne temperatury – w lecie i zimą. Jeździ zarówno w upale, jak i przy mrozie sięgającym nawet -50°C. W kwietniu tego roku w ramach projektu „Oswajamy mróz” w specjalnie kriokomorze na PGE Narodowym ustanowił rekord Guinnessa w najdłuższej jeździe na rowerze stacjonarnym w warunkach głębokiego chłodu. W temperaturze poniżej -100 stopni Celsjusza wytrzymał ponad 8 godzin. Pod koniec temperatura oscylowała w granicach -164°C.

Valerjan zaznacza, że kolejne podejmowane próby pozwalają mu obserwować i badać reakcje organizmu na duży wysiłek fizyczny w ekstremalnych dla człowieka warunkach otoczenia. W ramach wieloetapowych projektów takich jak „Oswajamy Mróz” do udziału i badań zapraszani są sportowcy, naukowcy, lekarze, ratownicy czy specjaliści z zakresu telemedycyny. Akcjom sportowym towarzyszy także cel społeczny – wsparcie idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych.

Więcej o Valerjanie i jego zespole przeczytacie tutaj.

Bicie rekordu Guinnessa rozpocznie się w sobotę 26 października od godz. 7 rano. Relację z wydarzenia możecie obejrzeć w TVP w programie „Pytanie na śniadanie” (godz. 7.15). Do morsowania zachęcać będą aktorzy Joanna Moro i Piotr Zelt, którzy również wejdą do lodowatej wody.

Dzisiaj w magazynie „Halo Polonia” w TVP Polonia na żywo zobaczycie wywiad z Valerjanem Romanovskim i Piotrem Marczewskim.

Serdecznie zapraszamy!

Napisz do nas

Napisz do nas