Akcesoria do sauny, bez których ciężko się obejść.

Korzystanie z sauny to rytuał, który ma nie tylko ogromne walory zdrowotne ale również jest przyjemnością, pobudzającą wszystkie zmysły i zapewniającą głęboki relaks. Inwestycja w saunę ogrodową to bez wątpienia doskonały pomysł. Korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia płynące z regularnego z niej korzystania są niepodważalne. Kiedy już wybierzemy odpowiedni dla własnych potrzeb i ogrodu model, zadbajmy również o odpowiednią oprawę.

Już na samym etapie zakupu warto mieć świadomość, że bez kilku prostych akcesoriów codzienne użytkowanie sauny będzie zwyczajnie niewygodne, a w pewnych sytuacjach nawet niebezpieczne. Jakie to akcesoria, na co zwrócić uwagę i jak w prawidłowy sposób z nich korzystać? Oto nasz krótki poradnik.

wiadro do sauny

„Must have” do domowej sauny

Jednym z artykułów, bez których po prostu nie można się obejść, jest wiaderko, zwane inaczej cebrem. Powinno ono być wykonane z wysokiej jakości drewna, najlepiej iglastego. Ten materiał doskonale poradzi sobie w środowisku panującym w saunie – wytrzyma zarówno wilgoć, jak i wysoką temperaturę. Polecamy tutaj wybór wiadra z plastikowym wkładem, Zapobiegnie to wyciekaniu wody. Doskonale sprawdzą się też wiaderka i cebrzyki wykonane ze specjalnych tworzyw o nowoczesnym designie i wysokiej trwałości. Dopełnieniem całego zestawu jest chochla. W saunie musimy zadbać o utrzymanie prawidłowego, czyli wysokiego poziomu wilgotności.  W centralnym punkcie sauny znajdują się zazwyczaj rozgrzane kamienie, na które co jakiś czas należy wylewać niewielką ilość wody. Wiadro z chochlą po prostu umożliwia sprawne i szybkie wykonanie tej czynności.

termometr do sauny

Korzystaj z sauny bezpiecznie

Do komfortowego i bezpiecznego korzystania z sauny nie należy pominąć akcesoriów przeznaczonych do stałego monitorowania jej temperatury. Zarówno sama temperatura, jak i wilgotność powietrza mają ogromny wpływ na komfort i jakość korzystania z sauny. Przydatnymi akcesoriami będą termometr, higrometr lub termohigrometr i klepsydra. Pomiar temperatury w saunie to rzecz absolutnie podstawowa. Podobnie jest z pomiarem wilgotności – służący do tego celu higrometr można zakupić osobno, albo szukać modeli wielofunkcyjnych, takich jak termohigrometr. Zasada jego działania polega na wskazywaniu dwóch pomiarów: temperatury i wilgotności powietrza. Ta druga wartość jest bardzo istotna, ponieważ dzięki niej można ocenić, w którym momencie i w jakiej ilości polewać wodą kamienie, aby wytworzyć większą ilość pary wodnej.

W saunie przyda nam się również klepsydra. Trzeba pamiętać, że pojedyncza sesja w saunie nie powinna trwać dłużej niż 15 minut i taki zazwyczaj czas odmierzają nam klepsydry. Jednak należy go zawsze dostosować do indywidualnych potrzeb, komfortu i stanu zdrowia. Odliczanie czasu z wykorzystaniem zwykłego zegarka czy telefonu jest w takich warunkach po prostu niemożliwe.

szlafroki do sauny

Wybierz tekstylia najlepszej jakości

Wybór odpowiednich tekstyliów jest tu tak samo ważny jak w przypadku wyboru tekstyliów dla dzieci. Skóra w wysokiej temperaturze może okazać się bowiem dużo bardziej wrażliwa. Powinny one być cienkie, lekkie, naturalne i najlepiej bawełniane, wykonane z absorbującej wodę, chłonnej i szybkoschnącej 100% bawełny. Ważne, by tekstylia były jednocześnie przyjemne w dotyku i miękkie. Warto inwestować w produkty wysokiej jakości z odpowiednimi certyfikatami, które posłużą nam długi czas. Nie zapomnijmy również o nakryciu głowy specjalną czapką do sauny albo owinięciu głowy chociażby samym ręcznikiem. Okrycie głowy w saunie chroni ją przed przegrzaniem ale również chroni włosy i ich cebulki przed wysoką temperaturą, która może źle wpływać na ich kondycję, powodując łamliwość i wysuszenie włosów.

olejki

Stosuj aromaterapię w saunie

Olejki do sauny to doskonała propozycja aromaterapii w trakcie seansu. Saunowanie z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych ma o wiele szersze działanie np. uspokajające, przeciwzapalne, przeciwbólowe, a nawet lecznicze. Olejki wchłaniane są przez skórę i drogi oddechowe, dlatego bardzo istotną kwestią jest zakup olejków naturalnych i bez żadnych chemicznych konserwantów. Klasyką z pewnością jest olejek lawendowy do sauny. Olejek ten ma charakterystyczny, mocno kojący zapach. Wykazuje on działanie uspokajające, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Inne najczęściej wybierane olejki do saun to eukaliptus, sosna, mięta, cytrusy. Przed zastosowaniem należy zawsze zaznajomić się ze sposobem ich używania ponieważ mają one różne sposoby aplikacji.

To ważne, aby wszystkie akcesoria, z jakich korzystamy spędzając czas w saunie czy w balii, były naprawdę dobrej jakości ponieważ mają one wpływ nie tylko na jakość seansu ale również na nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Koszty ich zakupu w porównaniu do wartości całej inwestycji są przecież niewielkie, a same produkty – jeśli spełniają wysokie standardy – będą służyć przez bardzo długi czas.

W naszym sklepie internetowym znajdziecie Państwo wybór różnorodnych starannie wyselekcjonowanych akcesoriów do saun i balii tylko najlepszych i sprawdzonych światowych producentów.

Napisz do nas

Napisz do nas